DZIEŃ ZJEDNOCZENIA NIEMIEC czyli Tag der Deutschen Einheit to dobra okazja, aby na chwilę przystanąć i przyjrzeć się historii tego kraju. Jest to najmłodsze, niemieckie święto państwowe. Ustanowiono je 3 października 1990 roku, kiedy to nastąpiło zjednoczenie demokratycznej Republiki Federalnych Niemiec i komunistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Po II wojnie światowej nasi Zachodni sąsiedzi podzieleni byli na te kraje przez blisko 45 lat. Dzień 3 października 1990 roku zapamiętano więc jako chwilę, gdy spełniły się marzenia o jedności mieszkańców kraju podzielonego niegdyś żelazną kurtyną. Doprowadził do tego m.in. upadek Muru Berlińskiego w nocy z 9 na 10 listopada 1989 roku. Pozostałości muru, czyli ok. 1300 metrów, nadal można podziwiać w Berlinie, a artyści z całego świata stworzyli na nim niezwykłe dzieło sztuki nazywane East Side Gallery.

Warto wiedzieć, że w najbliższy wtorek 3 października 2017 roku obowiązywać będą zakazy ruchu samochodów ciężarowych
w Niemczech i w Austrii.

Tradycyjnie zakazy ruchu dla samochodów ciężarowych będą dotyczyły ciężarówek o DMC co najmniej 7,5 tony, a także wszystkich samochodów z homologacją ciężarową oraz naczepą lub przyczepą. Zakaz będzie obowiązywał od północy do godziny 22:00 i obejmie wszystkie niemieckie landy !!!

Zakaz wprowadzili także Austriacy na autostradach A12 oraz A13, w tych samych godzinach, nie będzie można jechać w kierunku Niemiec.

Dla osób pracujących w Niemczech – przydatna rada, kiedy wziąć urlop w tym okresie, by wykorzystać jak najmniej dni urlopu i dłużej wypocząć ?

  • Biorąc urlop od 2 października otrzymasz 4 dni wolnego, wykorzystując zaledwie 1 dzień urlopu (od 30 września do 8 października)
  • Biorąc urlop od 2 do 6 października otrzymasz 9 dni wolnego,
    wykorzystując 4 dni urlopu
  • Biorąc urlop od 4 do 6 października otrzymasz 6 dni wolnego,
    wykorzystując 3 dni urlopu

Oficjalne obchody Dnia Jedności Niemiec

W tym roku odbędą się pod hasłem ,,Razem tworzymy Niemcy” (,,Zusammen sind wir Deutschland”) odbędą się w tym roku w Moguncji, stolicy kraju związkowego Nadrenia – Palatynat. Festiwal odbywa się w dniach 2- 3 października. Oficjalną część świętowania rozpocznie nabożeństwo w miejskiej katedrze. Przewiduje się, że w ciągu tych dwóch dni, na licznych koncertach, wspólnie bawić się będzie ponad 500 000 osób. Szczegółowy program imprezy zamieszczamy pod linkiem poniżej:

https://www.rlp.de/de/unser-land/tag-der-deutschen-einheit/das-buergerfest/buehnenprogramm/

W ambasadach i konsulatach poza granicami Niemiec też można wziąć udział w różnych wydarzeniach.

źródła:

http://niemieckasofa.pl/2015/10/czy-wiesz-ze-3-pazdziernika-niemcy-obchodza-dzien-jednosci-niemiec/

https://blog.tyczkowski.com/2011/10/tag-der-deutschen-einheit-dzien-jednosci-niemiec/

http://40ton.net/wtorek-3-pazdziernika-2017-roku-zakazy-ruchu-samochodow-ciezarowych-niemczech-austrii/

http://polskiobserwator.de/praca/dzien-jednosci-niemiec-oto-kiedy-warto-wziac-urlop/

https://www.ruchkod.pl/swieto-narodowe-mozna-fetowac-rozne-sposoby/

http://tag-der-deutschen-einheit.de/