ANDRZEJKI W NIEMCZECH

Wigilia św. Andrzeja, zwana potocznie Andrzejkami to święto znane w wielu krajach europejskich.

Ta szczególna noc z 29 na 30 listopada to doskonały czas na wywróżenie sobie przyszłości, a także idealny moment na oddanie się zabawie do białego rana.

Lanie wosku z użyciem klucza, ustawianie butów, karteczki chowane pod poduszką to tylko niektóre znane nam wszystkim wróżby andrzejkowe.

Ciekawi Was jak Niemcy świętują Andrzejki i czy znajdziemy w tym coś wspólnego z naszymi obyczajami ?

Niemcy ochodzą Andrzejki (Die Andreasnacht) dokładnie w tym samym czasie co Polacy. Ich wróżby natomiast są nieco inne.

Niemki wierzą, że jeżeli noc z 29 na 30 listopada prześpią nago, to z pewnością zobaczą we śnie swojego przyszłego wybranka, dlatego też wszystkie panny szczególnie w tym czasie muszą koniecznie zapamiętać swoje sny. Ważne jest również nasłuchiwanie z której strony szczekają psy, w Niemczech wierzy się bowiem, że właśnie z tamtej strony przybędzie do panny jej przyszły mąż.

Warto również wspomnieć o tym, że Andrzejki to pierwszy dzień, w którym na niemieckich ulicach zobaczymy już kolędników.

Jak widać niemieckie wróżby są nieco inne od tych znanych nam w Polsce. Nie mniej jednak u naszych sąsiadów tradycja andrzejkowa cieszy się wciąż szczególnymi względami.

Mimo tego, iż dziś pewnie niewiele już osób wierzy w spełnienie wróżb, to my namawiamy do świętowania, a może tegoroczne przepowiednie się spełnią ? 🙂

Źródła:
https://tipy.interia.pl/artykul_4983,jak-sie-obchodzi-andrzejki-w-europie.html

http://podroze.se.pl/aktualnosci/andrzejki-jak-obchodzone-sa-w-innych-krajach/3936/

2018-11-27T10:34:29+01:00
Go to Top