Kraków – Berlin. To tylko 6 godzin podróży samochodem. Dla niezmotoryzowanych istnieje możliwość dojazdu pociągiem lub autobusem. Idealne miejsce na weekendowy wyjazd.

Berlin to niezliczona ilość atrakcji, miejsc wartych obejrzenia, doznań wartych przeżycia. Miasto tętniące życiem, ciągle się rozwijające, zmieniające. Jest to jedno z najbardziej zróżnicowanych miast Europy pod każdym względem: kulturowym, religijnym czy gospodarczym. Berlin jest stolicą i równocześnie największym miastem Niemiec. Liczy ok. 3,5 mln mieszkańców. Przez miasto przepływają m.in. rzeki, Sprewa i Hawela. Pierwsze informacje o Berlinie pochodzą z początków XIII wieku. Po 1945 roku wschodnia część miasta była stolicą Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Pozostała część tworzyła Berlin Zachodni – otoczona murem enklawa na terenie NRD. 9 listopada 1989 roku mur został zburzony. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku Berlin ponownie został stolicą Niemiec.

Będąc w Berlinie warto zobaczyć:

Brama Brandenburska – wzniesiona jako brama miejska i łuk triumfalny na wzór budowli ateńskich. Najbardziej charakterystyczny punkt w Berlinie.

Alexanderplatz – centralny węzeł komunikacyjny. Na Placu znajduje się słynna wieża telewizyjna mierząca aż 368 metrów, z której obserwować można panoramę miasta.

Reichstag – gmach niemieckiego Parlamentu (tzw. Bundestag) z widokiem na dzielnicę rządową.

Wyspa Muzeów – można podziwiać tu prawdziwe skarby takie jak: Wielki Ołtarz Zeusa, Bramę Isztar czy popiersie Nefretete.

Charlottenburg, pozostałości po Murze Berlińskim, Checkpoint Charlie, Plac Poczdamski (tzw. Potsdamer Platz), Katedra Niemiecka (tzw. Deutscher Dom) i Francuska (tzw. Franzosischer) czy Kościół Pamięci (tzw. Gedächtniskirche).

Berlin to nie tylko zabytki i zadziwiająca architektura. To miasto idealne dla młodych zarówno pod względem pracy jak i codziennego życia. Swoje siedziby mają tutaj takie firmy, jak: Siemens, AEG, Amazon czy Zalando, które oferują zatrudnienie z bardzo dobrym wynagrodzeniem. Jeśli chcesz się uczyć i zdobywać doświadczenie w światowych firmach to Berlin jest miastem idealnym dla Ciebie! Młodość nieodzownie związana jest z rozrywką, dlatego też w Berlinie znajdziecie mnóstwo klubów czy barów, które tętnią życiem przez całą noc, a najsłynniejsze z nich to: Berghain, Chalet czy Renate.

Zwiedź „zielone miasto” rowerem

Dlaczego zielone? Bo znajduje się w nim niezliczona ilość parków, ogrodów i jezior. A to sprzyja zwiedzaniu miasta rowerem (co obecnie jest bardzo modne). Przepiękną architekturę ogrodów Europy i Azji można podziwiać w Ogrodach Świata (tzw. Gärten der Welt). Nie można pominąć też Ogrodu Botanicznego (tzw. Botanischer Garten). Jeśli macie więcej czasu koniecznie wybierzcie się do Ogrodu Księżniczek (tzw. Prinzessinnengarten).

Najpiękniejszym z parków jest Victoria Park. Znajdziecie tam niesamowity wodospad czy ptaszarnie z różnymi gatunkami ptaków. Łącząc przyjemne z pożytecznym udajcie się do Mauer Park, gdzie co tydzień odbywa się pchli targ z wyjątkowymi i oryginalnymi bibelotami. Gratką dla miłośników zwierząt na pewno będzie Berliński Park Zwierząt (tzw. Tierpar Berlin), w którym żyje ponad 7 tys. gatunków zwierząt oraz Ogród Zoologiczny (tzw. Zoologischer Garten). Doskonale odpocząć można nad Kanałem miejskim
(tzw. Lanwehrkanal). Tutaj można obejrzeć Berlin z innej perspektywy – pływając kajakiem lub statkiem.

Jeśli szukasz przygód, wybierz się do opuszczonego parku rozrywki Spreepark. Latem koniecznie zajrzyj na Festiwal Teatrów Ulicznych Berlin się śmieje (tzw. Berlin lacht!), a zimą na Berlińskie Dni Bajki (tzw. Berliner Märchentage). Zajrzyj też do Tropical Islands – największego parku rozrywki w Europie. Przy stacji metra Gesundbrunnen znajdują się dwa systemy bunkrów z okresu zimnej wojny, które dostępne są dla zwiedzających. W byłym bunkrze Anhalter Bahnhof znajduje się Dom Strachu, który gwarantuje niezłą dawkę adrenaliny i wrażeń.

Co jeszcze warto zobaczyć? Na pewno Muzeum Techniki – zobaczycie tam eksponaty świadczące o rozwoju technicznym czy niezwykłą wystawę kolei, otwarte przy nim Centrum Nauki Spectrum – idealne miejsce dla dzieci żądnych wiedzy i przygód, Muzeum Historii Naturalnej czy Fotografii.

Dla osób o mocnych nerwach polecam Górę Diabła (tzw. Teufelsberg). Co to takiego? To sztuczne wzniesienie, które powstało poprzez nagromadzenie w jednym miejscu gruzów po II wojnie światowej, pod którymi skrywa się nie ukończony do dnia dzisiejszego Uniwersytet Techniczny. Na górze miała powstać tajemnicza konstrukcja z centrum szpiegowskim otoczona labiryntem z pięciu ogrodzeń z drutu kolczastego. Dla żądnych emocji polecamy także Peristal – labirynt pełen niespodzianek zbudowany na kilku piętrach kamienicy.

Komunikacja i ceny

Komunikacja w Berlinie jest bardzo dobrze rozbudowana i funkcjonuje z niezawodną, niemiecką precyzją. Metrem (tzw. U-Bahn), szybką koleją miejską (tzw. S-Bahn) czy autobusami można dotrzeć w każdy zakątek miasta. Mówi się, że Berlin należy do najtańszych stolic Europy. Co prawda może koszty wynajmu opłat są wysokie, ale ceny np. żywności są stosunkowo niskie w porównaniu do innych europejskich miast.

Kultura i kulinaria

Muzea, filharmonie, opery, teatry. Jest ich w Berlinie niezliczona ilość, ale niebywale popularny i modny stał się w Niemczech tzw.
Street Art. Sztuka wychodzi na ulicę, a jej oryginalność zachwyca każdego. Piękne murale czy graffiti znajdziemy spacerując po różnych zakątkach miasta.

Czy Berlin jest „smaczny” ? Zapewne na każdym rogu znajdziecie sławne kiełbaski w sosie curry (tzw. Currywurst). Do tego obowiązkowo pszeniczne piwo (tzw. Berliner Weiße). Miasto słynie też z lokalnych kotletów mielonych (tzw. Berliner Buletten)
czy golonki (tzw. Eisbein). Ciekawostką jest ilość miejsc serwujących kebaby. W Berlinie jest ich aż 1300! Ale cieszącym się największą popularnością jest Mustafa`s Gemüse.

Berlin aktywnie

Berlin jest gratką dla miłośników sportu. Znajdziecie tu wiele miejsc do biegania czy uprawiania innych sportów. Znany na całym świecie Berliński Wyścig Sześciodniowy czy letnie Międzynarodowe Mistrzostwa Świata Lekkiej Atletyki to tylko nieliczne atrakcje sportowe.

BERLIN to na pewno miasto godne polecenia, zobaczenia, odkrycia….

Źródła:

www.wikipedia.pl

www.berli.lovetotravel.pl

www.visitberlin.de

www.national-geographic.pl

www.msn.com/pl

www.bluesky.pl

www.kobieta.gazeta.pl

www.peron4.pl

Do obejrzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=rW4O1ir_WS8

https://www.youtube.com/watch?v=hVni_IdoFNU