Jakiś czas temu pisaliśmy Wam, jak powinno wyglądać jasne i przejrzyste dla pracodawcy CV. Dziś przyjrzymy się natomiast błędom, które popełniamy tworząc swoją zawodową „wizytówkę”.

Pamiętajcie, że CV to pierwsza forma kontaktu z naszym potencjalnym pracodawcą, warto więc poświecić nieco więcej czasu i przygotować przejrzysty „dokument”, który sprawi, że to właśnie z Tobą skontaktuje się rekruter.

Skupmy się więc na kilku podstawowych błędach i starajmy się je wykluczyć.

Treść CV – niby banalne – ale jakże istotne !

Wskazując na treść, nie mamy tutaj na myśli, tylko i wyłącznie, samej zawartości – czyli miejsc pracy, zakresu obowiązków, zajmowanego stanowiska etc. Treść to przede wszystkim POPRAWNOŚĆ ORTOGRAFICZNA.

CV z pewnością stanie się mniej atrakcyjne i czytelne, jeżeli zobaczymy w nim błędy ortograficzne, stylistyczne, interpunkcyjne czy zwykłe literówki.

Jak tego uniknąć ?

Jeżeli nie jesteś pewien poprawności ortograficznej – sprawdź – potrwa to kilka sekund, a Ty będziesz miał pewność, że treść jest bezbłędna !

Jak natomiast uniknąć literówek ?

Najlepiej poprosić kogoś o przeczytanie naszego CV. Często osoba, która widzi tekst po raz pierwszy – potrafi zauważyć niechciane literówki lub „sieroty”. No właśnie !
To kolejny błąd, który może „razić” potencjalnego pracodawcę.

„Sieroty” to nic innego jak pojedyncze literki pozostawione na końcu danego wersu/linijki. Przenoś więc zawsze samotne „a”, „z”, „w”, „i” – korzystając z tzw. twardej spacji – kombinacja klawiszy – Ctrl + Shift + Spacja – do kolejne linijki.

Kolejna istotna kwestia to sam układ Twojego CV. Będzie ono bardzie atrakcyjne, jeśli zachowasz spójność. Nie mieszaj danych osobowych z wykształceniem i doświadczeniem – przyjrzyjmy się więc poprawnej kolejności:

  1. Dane osobowe
  2. Wykształcenie
  3. Doświadczenie zawodowe
  4. Dodatkowe umiejętności
  5. Zainteresowania

Na sam koniec zostawiamy kwestię, która zdarza się dość często, nazwijmy ją jako podkoloryzowanie rzeczywistości. Pamiętajcie, że Twój przyszły pracodawca w każdej chwili może zweryfikować wpisane przez Ciebie informację, dlatego też warto pisać prawdę ! Zmyślony pracodawca, stanowisko pracy lub wykonywane przez nas obowiązki zostaną zweryfikowane w pierwszy dzień pracy lub nawet podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Najlepiej wpisywać fakty zgodne z prawdą i pokazać się pracodawcy z jak najlepszej strony, nawet jeżeli nasze doświadczenie jest zbyt małe – zawsze możesz je bowiem zdobyć w nowej pracy.

Mamy nadzieje, że dzisiejszy wpis stanie się dla Was pomocny w tworzeniu swojego CV i będziecie wyczuleni na przedstawione przez nas błędy.

Życzymy powodzenia !