Jakiś czas temu pisaliśmy Wam, jak powinno wyglądać jasne i przejrzyste dla pracodawcy CV. Dziś przyjrzymy się natomiast błędom, które popełniamy tworząc swoją zawodową „wizytówkę”.
Pamiętajcie, że CV to pierwsza forma kontaktu z naszym potencjalnym pracodawcą, warto więc poświecić nieco więcej czasu i przygotować przejrzysty „dokument”, który sprawi, że to właśnie z Tobą skontaktuje się rekruter.
Skupmy się więc na kilku podstawowych błędach i starajmy się je wykluczyć.
Treść CV – niby banalne – ale jakże istotne !
Wskazując na treść, nie mamy tutaj na myśli, tylko i wyłącznie, samej zawartości – czyli miejsc pracy, zakresu obowiązków, zajmowanego stanowiska etc. Treść to przede wszystkim POPRAWNOŚĆ ORTOGRAFICZNA.
CV z pewnością stanie się mniej atrakcyjne i czytelne, jeżeli zobaczymy w nim błędy ortograficzne, stylistyczne, interpunkcyjne czy zwykłe literówki.
Jak tego uniknąć ?
Jeżeli nie jesteś pewien poprawności ortograficznej – sprawdź – potrwa to kilka sekund, a Ty będziesz miał pewność, że treść jest bezbłędna !
Jak natomiast uniknąć literówek ?
Najlepiej poprosić kogoś o przeczytanie naszego CV. Często osoba, która widzi tekst po raz pierwszy – potrafi zauważyć niechciane literówki lub „sieroty”. No właśnie !
To kolejny błąd, który może „razić” potencjalnego pracodawcę.
„Sieroty” to nic innego jak pojedyncze literki pozostawione na końcu danego wersu/linijki. Przenoś więc zawsze samotne „a”, „z”, „w”, „i” – korzystając z tzw. twardej spacji – kombinacja klawiszy – Ctrl + Shift + Spacja – do kolejne linijki.
Kolejna istotna kwestia to sam układ Twojego CV. Będzie ono bardzie atrakcyjne, jeśli zachowasz spójność. Nie mieszaj danych osobowych z wykształceniem i doświadczeniem – przyjrzyjmy się więc poprawnej kolejności:
- Dane osobowe
- Wykształcenie
- Doświadczenie zawodowe
- Dodatkowe umiejętności
- Zainteresowania
Na sam koniec zostawiamy kwestię, która zdarza się dość często, nazwijmy ją jako podkoloryzowanie rzeczywistości. Pamiętajcie, że Twój przyszły pracodawca w każdej chwili może zweryfikować wpisane przez Ciebie informację, dlatego też warto pisać prawdę ! Zmyślony pracodawca, stanowisko pracy lub wykonywane przez nas obowiązki zostaną zweryfikowane w pierwszy dzień pracy lub nawet podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Najlepiej wpisywać fakty zgodne z prawdą i pokazać się pracodawcy z jak najlepszej strony, nawet jeżeli nasze doświadczenie jest zbyt małe – zawsze możesz je bowiem zdobyć w nowej pracy.
Mamy nadzieje, że dzisiejszy wpis stanie się dla Was pomocny w tworzeniu swojego CV i będziecie wyczuleni na przedstawione przez nas błędy.
Życzymy powodzenia !