Twój wyjazd do pracy zbliża się wielkimi krokami? Czas na małą powtórkę
z niemieckiego!
Język naszych zachodnich sąsiadów niesłusznie uważany jest za szorstki i mało melodyjny – kryje przecież w sobie wiele tajemnic, których zgłębienie po dzisiejszej lekturze naszego bloga z pewnością zmotywuje Cię do dalszej nauki.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile słów obejmuje język niemiecki? Być może Cię to zdziwi, lecz jest ich niemal 8 razy więcej niż w języku angielskim. Możesz zatem wyrazić jeden komunikat na niezmierzoną ilość sposobów.
Mowa Goethego słynie ponadto z długich wyrazów. Najdłuższy z nich zawiera 36 liter i jest to die Kraftfahrzeug-Haftpflichtversicherung. Wydaje się skomplikowany, jednak gdy przyjrzysz mu się bliżej, zobaczysz w nim kilka „ukrytych” słów. Jesteś
w stanie je zauważyć? Przy polskiej konstantynopolitańczykowianeczce, której znaczenie dla wielu z nas jest niezrozumiałe, połączone w jeden długi wyraz poszczególne słówka niemieckie nie powinny stanowić trudności.
Gotowy do treningu wymowy? Spróbuj więc w ramach ćwiczeń poprawnie przeczytać i przetłumaczyć:
- das Arbeiterunfallversicherungsgesetz
- das Bundesausbildungsförderungsgesetz.Powodzenia!
Często słyszymy, że rodzajniki są nie lada wyzwaniem przy nauce języka naszych zachodnich sąsiadów. Jednak czy wiedziałeś, że niemiecki w przeważającym stopniu jest żeński? Aż 46% rzeczowników posiada rodzajnik die, 34%-der, a tylko 20%-das.
Z pewnością stanowi to duże ułatwienie. Nie zapominajmy jednak o fakcie, ze niektóre rzeczowniki posiadają dwa lub nawet trzy rodzajniki, a tym samym dwa lub trzy różne znaczenia i dwie lub trzy możliwości utworzenia liczby mnogiej.
Przeanalizujmy wyraz „BAND”: der Band (l.mn-die Bände) oznacza tom książkowy, die Band (l.mn. die Bands) – zespół muzyczny, natomiast das Band (l.mn. die Bänder) – wstążkę/tasiemkę.
Zastanawiałeś się kiedyś jak brzmią najczęściej używane niemieckie słowa?
W powieściach są to:
- der Mann (mężczyzna),
- die Frau (kobieta)
- die Hand (dłoń).
W tekstach ogólnych z kolei najczęściej traficie na:
- das Jahr (rok),
- die Uhr (godzina)
- das Prozent (procent).
Warto je więc zapamiętać (nie zapominając oczywiście o wspomnianych przedtem nieodłącznych towarzyszach każdego niemieckiego rzeczownika – rodzajnikach!)
Skuteczną metodą nauki języka obcego jest zgłębianie ciekawostek. Mamy zatem nadzieję, że dzisiejszy tekst był dla Ciebie nie tylko interesujący, ale również motywujący do dalszej nauki.
Deutsch macht Spaß!
Źródła:
www.jezykowyprecel.pl/2014/09/ciekawostki-zwiazane-z-jezykiem-niemieckim-1/