Jeszcze kilka lat temu proces rekrutacji wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie. Kandydat udawał się do siedziby firmy, w której chciał pracować z CV oraz listem motywacyjnym w teczce. Dzisiaj większość firm, korzysta z usług wykwalifikowanych agencji, które przeprowadzają proces rekrutacyjny od A do Z. Do agencji, głównie pośrednictwa pracy, zwracają się też pracownicy chcący podjąć prace po za granicami Polski.

Kandydat ubiegający się o pracę za pośrednictwem agencji pracy może liczyć na szereg korzyści. Przede wszystkim gwarantują one swojemu klientowi bezpieczeństwo i rzetelność. Jak wszyscy wiemy, wyjazd na własną rękę jest bardzo ryzykowny. Wtedy zdecydowanie lepiej zgłosić się do agencji pracy, która zadba
o Twoje bezpieczeństwo. Ponadto szybciej znajdziemy odpowiednią dla siebie ofertę,
a gdyby działo się coś niezgodnie z umową, można liczyć na pomoc agencji.

Agencja stara się również, aby kandydat znalazł dla siebie odpowiednie stanowisko pracy, nawet gdyby nie udało mu się otrzymać etatu, o który się ubiegał. Po odrzuceniu kandydatury klienta przez pracodawcę zagranicznego, może on liczyć na propozycję innego stanowiska w oparciu o doświadczenie zawodowe oraz zdobyte kwalifikacje.

Agencje wraz z partnerami niemieckimi realizują szereg różnych projektów. Kandydat może ubiegać się zarówno o prace na dłuższy okres czasu jak i stanowisko tymczasowe. Wszystko zależy od zlecenia jakie w danym momencie otrzyma firma oraz oczywiście od wymagań kandydata.

Znajomość języka, a właściwie jego brak, to również częsta przeszkoda podczas poszukiwania zatrudnienia. Osoba, która nie porozumiewa się w języku wymaganym przez pracodawcę zagranicznego, może liczyć na pomoc wykwalifikowanej kadry lektorów, którzy pomogą dopełnić wymogów formalnych przy podejmowaniu pracy. Rekruterzy wraz z lektorami pomogą tłumaczyć dokumenty aplikacyjne, porozmawiają w Twoim imieniu z pracodawcą oraz przetłumaczą treść umowy
o pracę przygotowywanej, w przypadku pracy w Niemczech, w języku niemieckim.
I wszystko staje się jasne.

Agencji pośrednictwa pracy nie należy się obawiać. Są one doskonałym sposobem znalezienia zatrudnienia poza granicami naszego kraju. Pośrednictwa dbają o wysoką jakość obsługi osób poszukujących zatrudnienia, starając się znaleźć nie tylko odpowiedniego pracownika dla swych klientów, ale przede wszystkim dobrego pracodawcę dla kandydatów.

A jak sprawdzić, czy wybrana przez nas agencja działa zgodnie z prawem? Szukając pracy warto sprawdzić, czy agencja posiada odpowiedni certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, który potwierdza wpis do rejestru. Można także sprawdzić, czy dany pośrednik ma zgłoszoną działalność gospodarczą, jak długo działa na rynku oraz czy posiada własne biuro. Takie informacje można uzyskać w ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym.

Źródła:

www.infor.pl/prawo/praca/rekrutacja/686516,Jak-sprawdzic-posrednika-pracy.html
www.directpeople.pl/blog/agencje-pracy-jak-dzialaja-i-dlaczego-warto-korzystac-z-ich-uslug/
www.hrownia.pl/artykuly/agencje-pracy