Halloween to święto obchodzone, w wielu krajach – co roku 31 października.
Odniesienie do tego święta widoczne jest przede wszystkim w kulturze amerykańskiej. Najhuczniej obchodzą go więc w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii, co nie oznacza, że tradycja ta nie dosięga również innych.

Jak wygląda Halloween w Niemczech ?

Halloween cieszy się w Niemczech dużą popularnością i świętowane jest zarówno przez dzieci, młodzież jak i dorosłych. Imprezy z tej okazji organizowane są w wielu restauracjach, barach, pubach, dyskotekach, a także w niemieckich domach.
Wieczorem 31. października centra miast przepełniają poprzebierani mieszkańcy, którzy wyglądają przerażająco. Niech nas więc nie zdziwi, jeśli na ulicy spotkamy: czarownice, wampiry, duchy czy inne potwory.

Znajdziemy tam również mnóstwo symboli, które bez wątpienia kojarzą się
z Halloween: dynia, pająki, sztuczna krew, obcięte palce i wiele wiele innych.

Gadżety i przebrania to jednak nie wszystko. Osoby, które zdecydują się na obchodzenie tego święta, chcą jak najlepiej wczuć się w klimat i odwzorować przerażający nastrój. Tworzy się więc specjalny wystrój pomieszczeń, na ścianach pojawiają się sztuczne pajęczyny, nad głowami wiszą przerażająco autentyczne nietoperze. Potrawy na ten wieczór przyrządzane są z dyni, która też jest jednym
z najważniejszych i najbardziej kojarzonych z Halloween, symbolem.

Najbardziej znaną jednak tradycją, związana z Halloween jest chodzenie od domu do domu i proszenie o słodycze, słowami: „Cukierek albo psikus” (niem. „Süßes oder Saures” lub „Streich oder Überraschung”). Dzieci chodzą po domach wszystkich sąsiadów. Gdy ci nie chcą być ofiarami „psikusa”, muszą dać dzieciom coś słodkiego, jeżeli tego nie zrobią, może spotkać ich niezbyt miłe “niespodzianki”, a pomysłów na nie jest bardzo wiele, są to mi.in.: obwijanie drzew czy samochodów papierem toaletowym, smarowanie klamki drzwi czymś mało przyjemnym w dotyku lub nawet zaklejanie zamków w drzwiach.

A czy Wy świętujecie Halloween ?

Źródła:

https://blog.tyczkowski.com/2010/10/halloween-w-niemczech-jak-to-wyglada/

http://www.niemiecki.nauka-jezyka-online.pl/wypracowania/jak-obchodzi-sie-swieto-halloween-w-niemczech/