CV,  Curriculum Vitae, życiorys, to niejako wizytówka kandydata  i wirtualne – pierwsze wrażenie.

Stworzenie idealnego CV to nie lada wyzwanie. Jak bowiem zaprezentować się pracodawcy, żeby to właśnie na Ciebie zwrócił uwagę?

Poniżej przedstawiamy kilka prostych, ale niezwykle ważnych elementów, z których powinno składać się „idealne” CV:

 1. Przedstaw się ! – podanie swoich danych osobowych oraz kontaktowych to PRIORYTET ! Pamiętaj więc, żeby umieścić następujące informację: imię
  i nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu kontaktowego, adres
  e-mail oraz datę urodzenia.
 2. Zdjęcie – CV stanie się bardziej atrakcyjne, jeżeli umieścisz w nim swoje aktualne zdjęcie. Należy jednak pamiętać, żeby było ono bardziej oficjalne aniżeli np. zdjęcie
  z wakacji, czy ze ślubu. Najlepiej umieścić tam zdjęcie z dokumentu – dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy.
 3. Wykształcenie – istotną kwestią jest umieszczenie informacji o Twoim wykształceniu. Zwróć uwagę na to, żeby bezwzględnie wymienić nazwy szkoły lub uczelni do której uczęszczałeś.
 4. Doświadczenie zawodowe – i tutaj zatrzymamy się na moment. Ten „punkt” CV (zaraz po danych osobowych i kontaktowych) powinien stanowić naczelną część Twojej „wirtualnej wizytówki”. Istotną kwestią jest wymienienie wszystkich dotychczasowych miejsc pracy, pamiętaj o wskazaniu dat, nazw pracodawców oraz zajmowanego stanowiska, jeżeli dopiszesz jeszcze w kilku zdaniach zakres obowiązków – to będzie ono jeszcze bardziej kompletne. Istotne jest również to, żeby umieszczane przez Ciebie miejsca pracy ułożone były w kolejności od OSTATNIEGO po pierwsze.
 5. Kursy i szkolenia – to również ważne elementy Twojego CV. Zaraz po doświadczeniu zawodowym powinieneś umieścić odbyte przez Ciebie kursy
  i szkolenia – świetnie jeżeli posiadasz również stosowne dokumenty potwierdzające ich odbycie.
 6. Umiejętności – to punkt Twojego CV, w którym możesz się „pochwalić” przed Pracodawcą. Umieszczasz tutaj przede wszystkim: informacje dotyczące: stopnia znajomość języków obcych, posiadania prawa jazdy, umiejętności obsługi programów komputerowych etc.
 7. Zainteresowania – pamiętaj jedynie, żeby były one prawdziwe ! Pracodawca może to bowiem zweryfikować.
 8. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych – tworząc swoje CV musisz bezwzględnie pamiętać o umieszczeniu zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.

Poniżej gotowa formuła:

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych, Dz. Ust Nr 133 poz. 883).”

Mamy nadzieje, że teraz stworzenie CV nie powinno sprawić Ci większych problemów !

Do dzieła !