Chciało by się rzec: Święta, święta i po świętach …

Na szczęście jeszcze przed nami huczny Sylwester i Nowy Rok. Zastanawialiście się jak świętują go Niemcy?

O tym już dziś…. Ostatni dzień roku Niemcy spędzają w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych. Zdecydowanie rzadziej niż Polacy biorą udział w plenerowych event’ach czy wielkich balach. Zazwyczaj spotykają się w domach, przyrządzają smaczne potrawy (obowiązkowo musi pojawić się karp, zupa z grochu i soczewicy oraz wieprzowina). Tradycyjnie w sylwestrowy wieczór, Niemcy jedzą pączki oraz kiszoną kapustę, która wedle wierzeń przynosi szczęście i symbolizuje bogactwo.

Co ciekawe, często Niemcy celebrują Sylwestra w teatrze. Tradycja mówi też, że osoby spędzające razem Sylwestra podczas imprezy powinny wypić wino musujące (tzw. Sekt), szampana lub poncz z jednej szklanki, po czym jedna z osób powinna tak rzucić szklankę przez ramię, żeby się stłukła. To ponoć ma przynieść szczęście w Nowym Roku.

W sylwestrową noc wszyscy obdarowują się świnkami (wykonanymi zazwyczaj z marcepanu, gliny bądź porcelany), które mają symbolizować szczęście. Otrzymać można także (tzw. Hefekranz) okrągłą chałkę, figurki kominiarzy (tzw. Schornsteinfeger) czy też czterolistną kończynę. Popularne jest również wkładanie łusek karpia do portfela, które mają zapewnić dobrobyt i chronić przed „uciekaniem” pieniędzy z portfela.

Znanym obyczajem jest lanie ołowiu, by wywróżyć sobie przyszłość. Najczęściej w małej łyżeczce nad świeczką podgrzewa się kawałek metalu, a po jego stopieniu wlewa się go do wody. Po wystudzeniu wyławia się powstały kształt, który staje się symbolem tego, co nas czeka.

Bardzo ciekawy jest zwyczaj, iż w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia zakazane jest robienie prania czy też jego suszenie.

Nadejście Nowego Roku obwieszczają fajerwerki i bicie dzwonów w kościołach. Ciekawostką jest „skakanie” – w momencie wybicia północy. Ludzie wstają wtedy z krzeseł, łóżek, po czym z nich zeskakują. Nowy Rok u naszych zachodnich sąsiadów nie jest zwykłym świętem. To czas łączenia się rodzin, dlatego też w Niemczech nikt w noworoczną noc nie jest sam. Wszyscy wspólnie świętują, piją szampana, składają sobie życzenia.

Zatem Glückliches Neues Jahr!

Źródło:

www.niemieckasofa.pl

www.jezykowyprecel.pl

www.ciekawostki.eu

www.womanadcice.pl