Niemiecka komunikacja miejsca jest bardzo dobrze zorganizowana. Istnieje tam cztery główne rodzaje środków transportu miejskiego:

  • autobusy — “Bus”
  • tramwaje — “Straßenbahn”
  • szybka kolejka miejska — “S-Bahn”
  • metro — “U-Bahn”

Najbardziej popularne są oczywiście sieci tramwajowe – zarówno nadziemne jak
i podziemne, dzięki którym bez problemu możemy podróżować po mieście. Tam gdzie nie docierają tramwaje, pomocą są autobusy.

Niemcy znane są nie tylko z dobrze rozwiniętej sieci drogowej, ale także kolejowej. Oprócz tego cztery duże miasta posiadają także linie metra (niem. U-Bahn), które ułatwia przemieszczanie się przede wszystkim w godzinach szczytu.

Co z biletami ?

Bilety na tramwaj, autobus oraz krótsze trasy pociągiem możemy bez problemu kupić w automacie. Ich ceny zależne są od odległości, czyli tzw. „stref taryfowych”.

Jeżeli nasz język niemiecki nie jest zbyt dobry, bądź jeśli boimy się z jakichkolwiek względów korzystać z automatu – możemy bez problemu zakupić bilety również
w Internecie, kiosku, oraz w punktach obsługi klienta i sprzedaży biletów.

W Niemczech obowiązuje jedna zasada, jeżeli zakupimy jeden bilet jest on ważny
na wszystkie środki transportu, a to zdecydowany plus korzystania z komunikacji miejskiej, ponieważ nie musimy dopłacać, jeżeli  nasza podróż wymaga przesiadki.

Ważna w wyborze biletu jest długość trasy, jaką chcemy pokonać, dlatego też bilet który zakupimy, będzie miał określoną strefę ważności i będzie obowiązywał na określony czas.

Jeżeli więc chcemy przejechać ok. 3 przystanków w maksymalnej odległości 2-3 km – kupimy bilet na krótszą trasę tzw. Kurzstrecke-Ticket, który ważny jest 30 minut
i kosztuje ok. 1,40 Euro.

Pamiętajcie więc, że bilety są biletami czasowymi. Trzeba być uważnym, bo w większych miastach istnieją różne strefy ważności. Nie opłaca się jeździć bez biletu, opłata za jazdę na gapę jest wysoka i wynosi 40 euro.

Jeżeli planujemy kilka dłuższych przejazdów w ciągu dnia lub zamierzamy zwiedzić miasto w weekend – warto pomyśleć o biletach okresowych, które upoważniają także do przejazdów grupowych.

Źródła:

http://medipe.pl/podroz-niemiecka-komunikacja-miejska/

https://dojczland.info/podrozowanie-po-niemczech-zestawienie-srodkow-transportu/

http://prosenior24.pl/wp/co-warto-wiedziec-o-metrze-w-niemczech/

https://nazachodzie.de/informacje/komunikacja-miejska-i-rozklad-jazdy-w-niemczech.html