Niemiecki system emerytalny to 3 różne filary, aby każdy zainteresowany znalazł coś dla siebie.
Czym się różnią?
Najważniejszymi kryteriami są: wiek, wykonywany zawód oraz zarobki.
1 filar zarezerwowany jest dla osób zatrudnionych, których składki do Deutsche Rentenversicherungu (Niemieckie ubezpieczenie emerytalne) odprowadzane są przez pracodawcę. W tym filarze znajdują się również osoby ubezpieczone dobrowolnie czyli ci którzy prowadzą własną działalność gospodarczą i odprowadzają składki w wysokości 17,8% miesięcznie od swojego zarobku brutto.
2 filar to ubezpieczenia prywatne o nazwach: Riesterrente, Basisrente, Betriebliche Altersvorsorge, wspomagane są one jednak przez Państwo. Riesterrente dedykowany jest osobom zatrudnionym. Opłacając składki możesz liczyć na dodatkowy benefit ze strony Państwa w kwocie 154€ za siebie, 185-300€ na każde dziecko rocznie. Basisrente przewidziane jest dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Opłacane składki można zakwalifikować do kosztów przy rozliczaniu podatku. Betriebliche Altersvorsorge skierowany jest do osób zatrudnionych. Jest to fundusz dzięki któremu możemy liczyć na ulgę podatkową co łączy się z częściowym zwrotem wpłacanych kwot.
3 filar skierowany jest do wszystkich. Jest to filar w pełni prywatny. Zgromadzony kapitał można wypłacić jako emeryturę, jednorazowo lub partiami po upływie 5 lat od rozpoczęcia opłacania składek. Sama składka jest w pełni regulowana przez samego ubezpieczonego.
Kiedy możesz przejść na niemiecką emeryturę?
Państwowa emerytura w Niemczech liczona jest w rzutach 5/15/35 lat, z czego po przepracowaniu 5 lat można liczyć na emeryturę socjalną. Emerytura wypłacana jest w wieku 65/67 lat. Riesterrente, Basisrente, Betriebliche Altersvorsorge zostają wypłacone po 63 roku życia. Ich wysokość uzależniona jest od wpłacanych składek.
Jeżeli zastanawiacie się nad wyjazdem do pracy w Niemczech to koniecznie pamiętajcie, żeby zagłębić się w temat związany właśnie z niemiecką emeryturą.