Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, warto więc dowiedzieć się coś na temat nauki u naszych sąsiadów.
Nauka w szkole w Niemczech trwa obowiązkowo, co najmniej 10 lat (szkoła podstawowa i średnia)
PRZEDSZKOLE:
W Niemczech nie jest ono obowiązkowe, jeżeli natomiast rodzice zdecydują się „oddać” tam swoją pociechę – będą musieli za to zapłacić.
W większości przypadków maluchy uczęszczają do Przedszkola od poniedziałku do piątku na 3-4 godziny. Nie mniej jednak istnieje możliwość pozostawienia dzieci na cały roboczy dzień, wieczorem a nawet w weekendy, trzeba jednak za to dodatkowo zapłacić.
Przedszkole jest dobrym sposobem na integrację z rówieśnikami. Dzieci poprzez obcowanie z innymi maluchami przyzwyczajają się do grupy i łatwiej jest się im odnaleźć i zaaklimatyzować w szkole podstawowej.
SZKOŁA PODSTAWOWA:
Do szkoły podstawowej wysyłamy dziecko między 5,5 a 6,5 lat – w zależności od miesiąca urodzenia.
W pierwszym dniu szkoły dzieciaki otrzymują torby pełne słodyczy, żeby zapamiętały ten dzień możliwie jak najlepiej – szkoła bowiem ma być miejscem, do którego dziecko uczęszczać będzie z uśmiechem.
„Podstawówka” trwa w Niemczech 4 lata – po tym czasie rodzice otrzymują od nauczyciela rekomendację, do jakiego typu szkoły dziecko nadaje się najlepiej.
Nauczyciel podejmuje decyzję na podstawie podsumowania wyników w nauce, zdolności oraz zainteresowań dziecka.
SZKOŁA ŚREDNIA
Skończywszy szkołę podstawową, dzieci przechodzą do jednego z trzech rodzajów szkół:
- Hauptschule – ten rodzaj szkoły przygotowuje uczniów do edukacji zawodowej. Absolwenci zazwyczaj zaczynają praktyki (Lehre) w rzemiośle ręcznym, które czasem mogą być połączone z nauką w Berufsschule.
- Realschule – zapewnia nieco szerszy zakres nauczania. Ten rodzaj szkoły przewidziany jest dla uczniów, którzy chcą udać się na praktykę z handlu lub
w niektórych zawodach medycznych. W szkole nauczyciele kładą większy nacisk na naukę matematyki i języków obcych niż na zdolności manualne. - Gymnasium – przygotowuje uczniów do kształcenia wyższego i kończy się Abitur (odpowiednik matury, stanowiący o możliwości uczęszczania na studia). Jest to najbardziej wymagający – ze wszystkich wymienionych powyżej – rodzaj szkoły, w którym odbywa się 32-40 godzin lekcyjnych w tygodni, dodatkowo wymaga się od uczniów dodatkowej pracy i nauki w domu.
W niektórych niemieckich landach można zlaeźć również szkoły, w których wszystkie dzieci uczą się w jednej placówce(Gesamtschule), jednak dyrekcja szkoły dzieli uczniów według zainteresowań i zdolności. Po ukończeniu dziesiątej klasy uczniowie mogą wybrać czy chcą uczęszczać do Lehre czy zostać kolejne 3 lata w szkole aby zrobić Abitur (wyniki po dziesiątej klasie mają na to istotny wpływ).
Źródła:
https://www.justlanded.com/polski/Niemcy/Niemcy-Przewodnik/Wyksztalcenie/Niemiecki-system-szkolnictwa