Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, warto więc dowiedzieć się coś na temat nauki u naszych sąsiadów.

Nauka w szkole w Niemczech trwa obowiązkowo, co najmniej 10 lat (szkoła podstawowa i średnia)

PRZEDSZKOLE:

W Niemczech nie jest ono obowiązkowe, jeżeli natomiast rodzice zdecydują się „oddać” tam swoją pociechę – będą musieli za to zapłacić.

W większości przypadków maluchy uczęszczają do Przedszkola od poniedziałku do piątku na 3-4 godziny. Nie mniej jednak istnieje możliwość pozostawienia dzieci na cały roboczy dzień, wieczorem a nawet w weekendy, trzeba jednak za to dodatkowo zapłacić.

Przedszkole jest dobrym sposobem na integrację z rówieśnikami. Dzieci poprzez obcowanie z innymi maluchami przyzwyczajają się do grupy i łatwiej jest się im odnaleźć i zaaklimatyzować w szkole podstawowej.

SZKOŁA PODSTAWOWA:

Do szkoły podstawowej wysyłamy dziecko między 5,5 a 6,5 lat – w zależności od miesiąca urodzenia.

W pierwszym dniu szkoły dzieciaki otrzymują torby pełne słodyczy, żeby zapamiętały ten dzień możliwie jak najlepiej – szkoła bowiem ma być miejscem, do którego dziecko uczęszczać będzie z uśmiechem.

„Podstawówka” trwa w Niemczech 4 lata – po tym czasie rodzice otrzymują od nauczyciela rekomendację, do jakiego typu szkoły dziecko nadaje się najlepiej.

Nauczyciel podejmuje decyzję na podstawie podsumowania wyników w nauce, zdolności oraz zainteresowań dziecka.

SZKOŁA ŚREDNIA

Skończywszy szkołę podstawową, dzieci przechodzą do jednego z trzech rodzajów szkół:

  • Hauptschule – ten rodzaj szkoły przygotowuje uczniów do edukacji zawodowej. Absolwenci zazwyczaj zaczynają praktyki (Lehre) w rzemiośle ręcznym, które czasem mogą być połączone z nauką w Berufsschule.
  • Realschule – zapewnia nieco szerszy zakres nauczania. Ten rodzaj szkoły przewidziany jest dla uczniów, którzy chcą udać się na praktykę z handlu lub
    w niektórych zawodach medycznych. W szkole nauczyciele kładą większy nacisk na naukę matematyki i języków obcych niż na zdolności manualne.
  • Gymnasium – przygotowuje uczniów do kształcenia wyższego i kończy się Abitur (odpowiednik matury, stanowiący o możliwości uczęszczania na studia). Jest to najbardziej wymagający – ze wszystkich wymienionych powyżej – rodzaj szkoły, w którym odbywa się 32-40 godzin lekcyjnych w tygodni, dodatkowo wymaga się od uczniów dodatkowej pracy i nauki w domu.

W niektórych niemieckich landach można zlaeźć również szkoły, w których wszystkie dzieci uczą się w jednej placówce(Gesamtschule), jednak dyrekcja szkoły dzieli uczniów według zainteresowań i zdolności. Po ukończeniu dziesiątej klasy uczniowie mogą wybrać czy chcą uczęszczać do Lehre czy zostać kolejne 3 lata w szkole aby zrobić Abitur (wyniki po dziesiątej klasie mają na to istotny wpływ).

Źródła:

https://www.justlanded.com/polski/Niemcy/Niemcy-Przewodnik/Wyksztalcenie/Niemiecki-system-szkolnictwa