Już niebawem będziemy świętować Sylwestra i Nowy Rok. Dzień 1 stycznia 2018 będzie dniem wolnym zarówno w Polsce jak i we wszystkich landach w Niemczech.
W Polsce z Sylwestrem nie wiążą się właściwie żadne szczególne tradycje. Każdy świętuje na swój sposób, a jedynym utartym zwyczajem jest toast o północy
i strzelanie petard.
W Niemczech wygląda to nieco inaczej. Zwyczaje u naszych zachodnich sąsiadów przypominają nasze andrzejkowe wróżby. Sylwestrowy wieczór uznawany jest bowiem za idealny czas do tego, by „zajrzeć w przyszłość”.

  • Lanie ołowiu

    Jedną z tradycji jest lanie ołowiu (das Bleigießen) w Sylwestrowy wieczór. Pełni ono dokładnie taką samą rolę jak lanie wosku w Polsce. Zwyczaj ten pochodzi jeszcze z czasów rzymskich i polega na podgrzaniu małego kawałka metalu na łyżeczce nad świeczką i wlaniu go do wody. Otrzymany kształt jest wróżbą na przyszły rok.

  • Talizmany

    Kolejnym zwyczajem jest obdarowywanie najbliższych pewnego rodzaju talizmanami ( der Glücksbringer). Do przedmiotów przynoszących szczęście należą przede wszystkim świnki (das Glückschweinchen) z marcepanu lub porcelany, ale talizmanem może być również koniczynka ( der Kläblatter) czy figurka kominiarza (der Schornsteinfeger).

  • Orzechowe statki

    Jest to jedna z zabaw Sylwestrowych. W połówce skorupki od orzecha włoskiego umieszcza się przy pomocy wosku ze świeczki papierowy żagiel (das Segel). Dookoła miski (die Schüssel) z wodą umieszczamy życzenia i sentencje. Następnie kładziemy nasz stateczek na środku miski, poruszamy palcem wodę
    i czekamy, dokąd popłynie łupinka i gdzie się zatrzyma.

  • Noworoczne przysmaki

    W Niemczech dużą popularnością cieszą się także noworoczne przysmaki, takie jak: zupa z soczewicy (die Linsensuppe), symbolizująca obfitość
    i błogosławieństwo, bułeczki w kształcie świńskiego ryjka przynoszące szczęście oraz wieńce noworoczne, wykonane z ciasta drożdżowego.
    W niektórych rejonach jada się rybę, szczególnie karpia (der Karpfen), a jego łuski (die Fischschuppen) chowa się pod talerzami a następnie wkłada do portfela, co ma zapewnić bogactwo.

  • Fajerwerki

    Fajerwerki to tradycja znana obecnie na całym świecie a więc również
    w Niemczech. Zwyczaj hałasowania na koniec Starego i na początku Nowego Roku wziął się stąd, że kiedyś wierzono, że to magiczny czas, w którym demony (die Dämonen) i złe duchy (böse Geister) mogą się dostać do naszego świata. Aby je odstraszyć hałasowano przy pomocy dzwonów i kołatek. Z czasem pojawiły się fajerwerki (das Feuerwerk),wypuszczane w niebo z wybiciem północy i manifestujące radość z nadejścia Nowego Roku a niektóre kościoły do dziś obwieszczają nadejście Nowego Roku (das Neujahr) biciem w dzwony (die Glocke)

  • Nie rób prania !

    Zgodnie z legendą zabronione jest robienie prania (die Wäsche waschen) lub suszenie go w nocy z 31.12 na 01.01. Zwyczaj ten miał uspokoić germańskiego boga wojny Wodana i jego armię, którzy w Sylwestrową Noc będą wędrować przez świat i mogą się zaplątać w wiszące na sznurkach pranie, co może ich rozwścieczyć.

 

Niezależnie od tego jak będziecie świętować nadejście Nowego Roku, życzymy Wam aby Nowy Rok przyniósł wiele wspaniałych chwil oraz powodzenie w życiu prywatnym i zawodowym!

Źródła:

http://niemieckasofa.pl/2014/12/4-fakty-o-sylwestrze-w-niemczech/

http://www.opiekunka.gowork.pl/PORADNIK-OPIEKUNKI/BLOG/SYLWESTER-NOWY-ROK-TRADYCJE-ZWYCZAJE-NIEMCY

http://jezykowyprecel.pl/2013/12/sylwestrowo-noworoczne-tradycje-w-niemczech-austrii-i-szwajcarii/

http://www.polmedicus.pl/poradnik-opiekunki/opiekunka-osob-starszych-dobrze-wypasc-rekrutacji-2/