Wybierając się w podróż do innego, nieznanego nam dotąd kraju, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat obowiązujących tam przepisów drogowych oraz tego co może nam grozić jeżeli złamiemy panujące tam zasady.

Podróżując po niemieckich drogach należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nieznajomość kodeksu drogowego może nas słono kosztować.

Pierwszą istotną kwestią jest zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Jest to mocno przestrzegany punkt kodeksu drogowego. Kierowca, który nie dostosuje się do niego może zostać ukarany mandatem w wysokości 80 euro lub utracić prawo jazdy ! Bezpieczna odległość mierzona jest w metrach i musi wynosić co najmniej połowę prędkości, którą w danym momencie osiąga pojazd. Czyli przy prędkości 130 km/h bezpieczną odległością będzie ok. 65m.
Korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie prowadzenia pojazdu jest bezwzględnie karane niemalże wszędzie. Kierowca skupiony na rozmowie, stanowi poważne zagrożeniem dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. W Niemczech nieprzestrzeganie tego zakazu, może kosztować nas ok. 60 euro.
Istotną kwestią jest również obowiązujący w Niemczech zakaz mijania pojazdów prawym pasem, kierowca, który dopuści się tego wykroczenia, może zostać obciążony kwotą ok. 120 euro.

Zapamiętać należy przede wszystkim to, iż niemiecki kodeks drogowy reguluje prawo ukarania kierowcy mandatem i punktami karnymi nawet po przekroczeniu 1 kilometra dopuszczalnej prędkości, ponadto musicie wiedzieć, że policjanci mogą odebrać prawo jazdy już po przekroczeniu 8 punktów karnych !

Niemcy podobnie jak inne kraje, poważnie i surowo traktują kierowców prowadzących swoje pojazdy pod wpływem alkoholu. Wykrycie 0,3 promila skutkuje utratą prawa jazdy lub karą pieniężną w wysokości 500 euro (jest to kwota minimalna)

Wspomnieć należy również o tym, że niemieccy policjanci mogą ukarać kierowców za pokazania środkowego palca oraz nieprzyzwoite wyzwiska skierowane w stronę innych uczestników ruchu. Mandat może wynosić nawet 4000 euro !

Pamiętajcie więc, że ostrożność na drodze należy zachowywać wszędzie, szczególnie w miejscach dla nas nowych.

 

Źródła: