Co roku, 11 listopada o godz. 11.11 w Niemczech, w północnej Nadrenii-Westfalii rozpoczyna się tzw. piąta pora roku – die fünfte Jahreszeit (taką nazwę nosi karnawał w Kolonii). To tutaj odbywają się huczne zabawy. Powszechny karnawał rozpoczyna się w święto Trzech Króli.

W Niemczech szczególnie kolorową i radosną tradycją są ostatki (tzw. Fastnacht i Fasching). 
W ostatni czwartek karnawału (tzw. Weiberfastnacht), który nazywany jest też Dniem Starych Kobiet (tzw. Altweiberfastnacht) kobiety przebrane w kolorowe, szalone wręcz kostiumy wkraczają do ratuszy w Düsseldorfie, Bonn czy innych miastach, by obciąć krawaty urzędnikom i otrzymać klucz do bram miasta – to symbol przejęcia przez nie na ten dzień władzy. Wtedy też odbywa się wielka parada uliczna, a na południu Niemiec odbywają się przemarsze „śpiochów” – ludzi ubranych w piżamy czy koszule nocne. Piątek zwany Usmolonym piątkiem (tzw. Ruβiger Freitag) charakteryzuje się smarowaniem sobie nawzajem twarzy sadzą. Tłusta sobota z kolei (tzw. Schmalziger Samtag) to dzień, w którym jada się pączki i inne potrawy zakazane w czasie Wielkiego Postu. Niedziela zwana jest Tulipanową (tzw. Tulpensonntag).

Punktem kulminacyjnym całego karnawału jest różany poniedziałek (tzw. Rosenmontag) kiedy to poprzebierane kobiety malują się w odcieniach różu i czerwieni, by w ten sposób zostawić widoczny ślad na policzkach przypadkowych przechodniów. Przebrani mogą być także mężczyźni. Przebrania te mają odstraszać ludzi – błazny, diabły, czarownice na miotłach czy wykrzywione w grymasie gniewu maski. Niemcy wierzą, że w ten sposób wypłoszą zimę i w końcu nadejdzie wiosna. Pochód ten nazywany jest Rosenmontagszug bądź Karnevalsumzug.

W dzień przed Środą Popielcową (tzw. Veilchendienstag bądź Fastnachtdienstag) odbywa się ceremonia palenia słomianej kukły przedstawiającej mężczyznę (tzw. Nubbelverbrennung). Rytuał ten ma symbolizować wyzbycie się grzechów minionego karnawału. Podczas karnawału wygłaszane są tzw. Büttenreden – satyryczne, wesołe przemówienia w formie rymowanych wierszyków.

Życzymy Wam hucznych Ostatków!

 Źródło:

http://www.niemiecki.slowka.pl/kulturalnie,karnawal-w-niemczech-jezyk-niemiecki-kulturalnie,m,1197.html
www.dewerg.org
http://niemieckasofa.pl/2014/02/tlusty-czwartek-weiberfastnacht/
http://nietylkomiejsca.com/ostatki-po-niemiecku/
http://pronobel.pl/perfekcyjna-opiekunka/ostatki-w-niemczech-