Przez blisko dekadę licznych wyjazdów w poszukiwaniu pracy Polacy dali się dobrze poznać zagranicznym pracodawcą zza wschodniej granicy. Jak nas widzą? Jakie mocne strony ma ich zdaniem polski pracownik?
Niemcy niemal każdemu kojarzą się z dobrobytem, wysokimi zarobkami i pędzącymi po szerokich autostradach sportowymi samochodami. Nic więc dziwnego, że obecnie za Odrą mieszka ponad 2 miliony Polaków, a ich liczba ciągle rośnie.
Jak wynika z danych statystycznych GUS, tylko w 2016 roku za pracą wyjechało kolejne 100 tys. rodaków, a najwięcej z nich (687 tys., wzrost o 32 tys. w stosunku do roku 2015) za główny cel obrało Niemcy.
Przez te wszystkie lata Polacy zdążyli już zbudować swój wizerunek w niemieckich firmach, będąc docenianymi fachowcami. Główną cechą za jaką nasi wschodni pracodawcy cenią polskiego pracownika jest podejście do obowiązków. Polak bowiem nie skończy pracy, gdy ta nie została wykonana do końca. Obowiązkowość to cecha wysoko ceniona przez niemieckich pracodawców.
Za zaletę polskiego pracownika, uważa się także pracowitość. Powiedzenie „pracowity jak Polak”, w tym kontekście nabiera całkiem innego znaczenia i przestaje być niemiłym docinkiem. Sąsiedzi postrzegają nas jako chętnych do pracy pracowników, którzy rzetelnie wykonują powierzone im obowiązki.
Za mocną stronę uważa się także mobilność. Decydując się na wyjazd za pracą Polak godzi się na dalekie podróże, o ile to zwiększy jego szansę na zatrudnienie. Przemieszczanie się nie stanowi problemu, gdy w grę wchodzi znalezienie wymarzonej pracy.
Wszystkie te cechy budują pozytywny wizerunek pracownika, ale nie można zapomnieć o najważniejszej zalecie, a mianowicie jakości wykonywanej pracy. Montaż rurociągów, stawianie instalacji wodno-energetycznych, spawanie ogromnych konstrukcji, obsługa nowoczesnych maszyn, praca przy potężnych linia produkcyjnych ukazuje precyzje oraz doskonałą jakość pracy naszych rodaków, bo przecież Polak potrafi!.
Źródła:
http://wyborcza.pl/7,155287,22519874,gus-wzrost-liczby-polskich-emigrantow-z-kraju-wyjechalo-kolejne.html
https://finanse.wp.pl/mocne-i-slabe-strony-polskich-pracownikow-6114112684787841a