Bardzo wielu z Was, podczas rozmowy z nami zadaje  pytanie, czy posiadając polskie prawo jazdy, będziecie mogli podróżować po niemieckich drogach ?
Otóż wszystkie osoby, które uzyskały prawo jazdy w Europie, mogą bez problemu legitymować się wspomnianym dokumentem w innych krajach europejskich.

Ważną kwestią jest to, iż prawo jazdy respektowane jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy: 

  • nie utraciło daty ważności
  • nie zostało zawieszone, ograniczone lub, z jakichkolwiek względów, cofnięte
    w kraju, w którym zostało wydane

Niemieckie prawo w pełni uznaje więc polskie prawo jazdy, nawet wówczas gdy zdecydujecie się zamieszkać w Niemczech na stałe. Osoby, które uzyskały zaś prawo jazdy poza Unią Europejską, otrzymują 6 miesięcy na wymianę dokumentu.

Co z Ważnością prawa jazdy ?

Pamiętajcie oczywiście, że nie każde państwo Unii Europejskiej posiada ten sam termin ważności dokumentu. W Niemczech natomiast – podobnie jak w Polsce- termin ten wynosi 15 lat. Po tym czasie kierowca zobowiązany jest więc do wymiany swojego prawa jazdy na niemieckie.

Istnieje jednak kilka przypadków, w których prawo jazdy musi zostać koniecznie wymienione ! Wsród nich wymienić należy:

  • popełnienie wykroczenia drogowego na terenie Niemiec
  • utracenie prawa jazdy – w takich sytuacjach każdy z Was może bez problemu zgłosić się do wydziału komunikacji w Niemczech i poprosić o wydanie nowego dokumentu

Co jeśli ktoś z Was mimo wszystko zdecyduje się na wymianę polskiego prawa jazdy na niemieckie ?

To żaden problem ! W każdej chwili możecie tego dokonać, należy wówczas zabrać ze sobą ważny dowód osobisty, zdjęcie oraz stare prawo jazdy – co ważne nie musi być ono przetłumaczone !

Źródła:

https://dojczland.info/uznanie-polskiego-prawa-jazdy-w-niemczech-kiedy-nalezy-je-wymienic/