Większość z nas zapewne nie raz zastanawiała się nad wyjazdem do pracy
za granice naszego kraju. Nie zawsze ciągnie nas tam chęć zarobkowa ale i nowe przygody czy rozpoczęcie nowego życia. Coraz częściej Polscy studenci wzorują się na swoich kolegach z Europy Zachodniej i korzystają z tzw. Gap Year – czyli rocznej przerwy od nauki przed podjęciem studiów. Bardzo często właśnie ten rok poświęcony jest na pracy za granicą i zarabianiem pieniędzy na wymarzone studia.
Kiedy zatem warto rozważyć wyjazd do pracy za granicę?
Niezależnie od tego jakie mamy wykształcenie czy doświadczenie, każdy z nas ma szanse znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę za granicą. Warto rozważyć wyjazd do pracy za granicę, kiedy poczujemy się gotowi na wyjazd i będziemy dobrze do tego przygotowani. Oczywiście znajomość języków obcych, a szczególnie języka ojczystego danego kraju, będzie wielkim atutem. Jest jednak dobra wiadomość również dla osób nie znających języków obcych. Dla nich też znajduje się wiele stanowisk pracy za granicami naszego kraju. Trzeba pamiętać, że oferty bez znajomości języka obcego trafiają się z dnia na dzień i cieszą się dużym zainteresowaniem. Najciekawsze oferty znajdują się w ofertach chociażby agencji pośrednictwa pracy. Warto więc szukać i zwyczajnie „łapać’ okazję!
Jeżeli jednak władasz językiem obcym np. francuskim, włoskim czy niemieckim to bez problemu możesz znaleźć pracę w pięknej Bawarii, urokliwej Wenecji czy też na francuskim Lazurowym Wybrzeżu.
Kolejnym ważnym czynnikiem podczas podjęcia decyzji o pracy za granicą jest sam wybór stanowiska i pracodawcy zagranicznego.
Niestety pomimo ostrzeżeń w mediach wielu Polaków wybiera się do pracy ze strony niesprawdzonych firm i osób prywatnych – po czym bardzo często zdarza się, iż takie osoby trafiają do zakładów pracy, bądź zostają oszukani. Zatem bardzo ważne jest, aby udać się do pracy TYLKO za pośrednictwem sprawdzonych firm i osób prywatnych.
Mogą być to polskie agencje pośrednictwa pracy jak i te zagraniczne.
PAMIĘTAJ, aby sprawdzić firmę jeszcze przed podjęciem z nimi współpracy.
Zwróć uwagę na zakwaterowanie w ofercie.
Jeżeli w wybranej przez Ciebie ofercie pracy masz zapewnione zakwaterowanie to pamiętaj, aby dopytać o wszystkie szczegóły – jakie sprzęty i akcesoria zastaniesz na miejscu, a jakie musisz sobie zapewnić sam. Jeżeli jednak zakwaterowanie musisz zapewnić sobie sam to zwróć uwagę na grupy na portalach internetowych to właśnie na nich często nasi rodacy udostępniają sprawdzone oferty mieszkań i pokoi do wynajęcia. Sprawdzona oferta to najlepsza oferta!
Dokumenty
I najważniejszy punkt – dokumenty. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą wszystkie AKTUALNE dokumenty takie jak dowód tożsamości – paszport, dowód osobisty; akt urodzenia, wszelkie potrzebne uprawnienia. Przydatny może być akt małżeństwa bądź orzeczenie rozwodowe.
PODSUMOWUJĄC
Przed podjęciem pracy zadaj sobie kilka pytań:
- Gdzie chcę pracować?
- Czy znam język danego kraju? Jeżeli tak to w jakim stopniu?
- Czym chcę się zajmować? Jakie mam doświadczenie?
- Ile chciałbym zarobić? Czy znam koszty utrzymania w danym kraju?
- Czy ktoś ze znajomych bądź rodziny pracował w danym kraju? Jeżeli tak to zawsze zapytaj ich o własne doświadczenia!
- Czy znam kulturę danego kraju? Czy dam radę pracować w danej kulturze? Zawsze zapoznaj się z zasadami danego kraju przed wyjazdem!
Podjęcie decyzji jaką jest wyjazd do pracy za granicę na pewno nie należy do łatwiejszych.
Jednak jeżeli dobrze przygotujemy się do wyjazdu możemy zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów i stresu. Pamiętajcie, że i MY jesteśmy tu po to by WAM pomóc.
Trzymamy za Was kciuki!
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gap_year
https://www.interkadra.pl/blog/poszukiwanie-pracy/praca-za-granica-kiedy-warto-to-rozwazyc-i-jak-sie-przygotowac-do-takiej-zmiany/
https://www.monsterpolska.pl/poradnik/artykul/praca-za-granica-jak-przygotowac-sie-do-wyjazdu