Nikt nie ma wątpliwości, że międzynarodowe rozmowy dla osób będących na emigracji są zwykle bardzo drogie, zwłaszcza u rodzimych operatorów. Dlatego osoby przeprowadzające się za granicę, szukają możliwych i dostępnych opcji na obniżenie kosztów kontaktowania się z bliskimi. Operatorzy sieci komórkowych prześcigają się w swoich ofertach, by móc je porównać i każdy miał możliwość wybrania najkorzystniejszej dla siebie.
Na początku należy zastanowić się, w jaki sposób chce się korzystać z telefonu, czy interesuje nas głównie telefonowanie, czy np. korzystanie z internetu.
Jeżeli interesuje nas umowa abonamentowa z wybraną siecią telefonii komórkowej w Niemczech, na pewno musimy zwrócić uwagę na to, jakie koszty i opłaty aktywacyjne się z tym wiążą. W języku niemieckim taka ,,opłata aktywacyjna” to
tzw. Aktivierungsgebühr. Możemy spróbować dowiedzieć się, czy wysokość tej opłaty zwracana jest po przesłaniu SMSa na podany numer. Są bowiem operatorzy, którzy oferują tego typu ulgi, warto o tym pamiętać.
Kolejną rzeczą, którą dobrze jest sprawdzić, jest tzw. ,,Datenautomatik”. Jest to mechanizm polegający na tym, że w przypadku wykorzystania ustalonego w umowie limitu internetu, jest on płatnie odnawiany. Wnikliwe sprawdzenie, jakie usługi zawiera wybrana taryfa, to kolejna ważna rada przy podpisywaniu umowy abonamentowej. Można przy tym poszukać odpowiedzi na następujące pytania:
- czy internet jest bez limitu?
- jaka jest szybkość internetu?
- czy są bezpłatne połączenia do jednej czy do wszystkich sieci?
- czy wybrana sieć umożliwia korzystanie z komunikatorów?
- jakie koszty powstają po wykorzystaniu dostępnych limitów na SMSy, rozmowy i internet?
- jakie są koszty rozmów zagranicznych lub podczas pobytu za granicą?
Należy także dokładnie przeczytać punkty umowy, które określają termin jej obowiązywania oraz warunki wypowiedzenia. Warto wiedzieć, że z umowy abonamentowej w Niemczech można zrezygnować do 14 dni od jej zawarcia bez podawania powodu.
Rufnummermitnahme to przeniesienie aktualnego numeru telefonu do nowego operatora, dotyczy to również ofert na kartę. Procedura wygląda w ten sposób,
że chęć przeniesienia aktualnego numeru telefonu możemy odpowiednio wcześniej zgłosić nowemu operatorowi, do którego numer ma być przeniesiony (ok. 10-14 dni roboczych przed upływem ważności starej umowy). Opłata manipulacyjna, o którą może się domagać były operator sieci komórkowej, wynosi ok. 25- 30 euro. Najczęściej kwota ta zapisywana jest na konto nowego rachunku, czyli koszty te ponosi nowy operator.
Operatorem telefonii komórkowej w Niemczech, który cechują tanie koszty rozmów w kraju a przede wszystkim za granicą, jest Lycamobile. Aby z niej skorzystać, wystarczy kupić pakiet startowy, włożyć kartę SIM do telefonu, włączyć urządzenie
i zarejestrować numer. Możemy to zrobić online na stronie internetowej lycamobile.de lub dzwoniąc pod numer 323. Pamiętać należy o poprawnym wprowadzaniu polskich numerów, rozpoczynając od numeru kierunkowego do Polski 0048 lub +48. Karty SIM Lycamobile można kupić w niemalże każdym sklepie, stacji benzynowej, nawet w niektórych drogeriach, np. w sieci Rossmann.
W przypadku braku aktywności przez ponad 180 dni (nie wykonywania połączeń ani wysyłania wiadomości tekstowych), karta zostaje automatycznie dezaktywowana.
W takim przypadku, numer jest niedostępny a karty SIM nie można ponownie uruchomić. Na stronie internetowej lycamobile.de możemy znaleźć wiele dodatkowych informacji dotyczących cennika, ofert czy pakietów.
Poniżej podamy kilka dodatkowych, przydatnych zwrotów, które często stosowane są przez operatorów sieci komórkowych w Niemczech:
- Taktung– to słowo odnoszące się do sposobu naliczania czasu trwania rozmów (sekundowego lub minutowego)
- Datenvolumen– ilość zużywanych danych podczas przeglądania stron internetowych, aplikacji mobilnych lub ściągania z internetu plików
- Portierung– przeniesienie aktualnego numeru telefonu do nowego operatora
Źródła:
https://dojczland.info/sieci-komorkowe-w-niemczech/
https://www.justlanded.com/polski/Niemcy/Niemcy-Przewodnik/Telefon-i-Internet/Telefony-komorkowe