Uwaga na strefy środowiskowe w Niemczech.
Brak wiedzy może sporo kosztować !

W Niemczech przestrzeganie zasad ochrony środowiska to bardzo poważna sprawa. Dotyczy to również samochodów i ich oddziaływania na środowisko. Dlatego Niemcy w większych miastach wprowadzili strefy środowiskowe ( tzw. Umweltzone),
do których mogą wjechać tylko samochody spełniające odpowiednie normy spalania. Mało tego, Niemcy chcą aby każdy miał prawo do informacji, jakie normy spalania posiada samochód wjeżdzający do strefy. Stąd obowiązek posiadania plakietki,
na której muszą być podane normy spalania, które spełnia dany pojazd. Plakietka ta musi mieć również odpowiedni kolor.

Euro 2 –> czerwony
Euro 3 –> żółty
Euro 4 –> zielony

  • Wszystkie samochody z silnikami benzynowymi wyprodukowane od 01.01.1993 roku lub później, powinny posiadać zieloną winietę oznaczoną numerem 4
  • Starsze samochody benzynowe mają całkowity zakaz wjazdu do stref ekologicznych w Niemczech. Samochody z silnikami DISLA wyprodukowane przed rokiem 1997 nie dostaną żadnej plakietki.
  • Auta osobowe wyprodukowane w latach 1997-2000, spełniające normę emisji spalin Euro 2 (lub Euro 1 + filtr) mogą być oznaczone plakietką czerwoną, ale obecnie nie uprawnia ona już do wjazdu do żadnej zielonej strefy. Praktycznie mówiąc wstyd jest z taką plakietką jeździć, zwłaszcza że do niczego ona nie uprawnia.
  • Właściwie do większości miast niemieckich można obecnie wjechać z zieloną plakietką. W przypadku samochodów z silnikami wysokoprężnymi.
  • Samochody wyprodukowane w 2006 roku lub później mogą wjeżdżać do stref ekologicznych bez ograniczeń, muszą natomiast posiadać zieloną plakietkę.
  • Winieta jest przypisana do konkretnego pojazdu (na naklejce wpisuje się numer rejestracyjny pojazdu).

Należy pamiętać, że w Niemczech są bardzo wysokie kary  za nieprawidłowe przyklejanie naklejek dot. spełniania odpowiednich norm spalania.

Za naklejenie naklejki z fałszywą normą spalania grozi w Niemczech proces karny !!!

Wjazd do strefy bez wymaganej plakietki może nas kosztować 80 Euro, ale jest to zależne od miasta. Dlatego zawsze podczas dłuższego pobytu lepiej zorientować się gdzie obowiązuje strefa oraz jakiej normy dotyczy.

Żródło:https://www.camprest.com/pl/news/informacje/winiety-ekologiczne- w-niemczech- i-
czechach
Źródło: http://www.umweltplakette.org/bussgeld-strafen/
Bogusława Mikołajczyk