Karnawał w Niemczech, czyli Fasching, z reguły nazywany jest również
piątą porą roku.
Niemcy obchodzą go bardzo hucznie i z wieloma tradycjami, zwłaszcza ostatni jego tydzień. Dawniej karnawał w Niemczech rozpoczynał się 6 stycznia
(niektórych rejonach jest tak do tej pory), ale w XIX wieku pojawił się zwyczaj oficjalnego rozpoczynania go 11 listopada o godzinie 11.11. Tego dnia obchodzą oni Dzień Św. Marcina (Martinstag)
Zakończenie całego okresu karnawału jest najbardziej spektakularne. Ten dzień nazywamy jest „Różanym poniedziałkiem” (der Rosenmontag). We wspomnianym powyżej Rosenmontag organizowane są kolorowe pochody i liczne parady ciągnące się najdłuższymi ulicami miast. Podczas pochodu z platform rozrzucane są różne słodkości, a kobiety malują sobie usta mocną szminką, aby móc zostawić ślad na policzkach przechodniów. Ów tradycję zapoczątkował uliczny korowód, który odbył się w Kolonii w 1823 roku. Takim właśnie sposobem trzy dni zabawy od XIX wieku przekształciły się w cztery dni. W tym roku, właśnie w Kolonii, liczba uczestników przekroczyła milion osób, a trasa tego największego pochodu w Niemczech liczy ponad 7 kilometrów. Jako ciekawostkę należy zaznaczyć, że w ciągu 6 dni karnawału sprzedawane jest około 10 milionów litrów piwa.
Niemcy, podobnie jak Polacy, obchodzą również „tłusty Czwartek”, który u naszych zachodnich sąsiadów nazywany jest Weiberfastnacht, co oznacza w wolnym tłumaczeniu „babskie ostatki”. Jest to w Niemczech zdecydowanie święto kobiet. Tego dnia kobiety przegrane w barwne stroje obcinają wszystkim napotkanym na swojej drodze mężczyznom krawaty, co oznacza przejęcie przez nich władzy i wiąże się to z historią Niemiec.
W Niemczech Środa Popielcowa (der Aschermittwoch) podobnie jak w Polsce rozpoczyna 40-dniowy okres postu, zwany w Niemczech Festenzeit, kończący się Wielką Sobotą zwaną Karsamstag. W nocy z wtorku na środę w wielu regionach palona jest słomiana kukła, nazywana der Nubbel, uosabiająca wszystkie występki okresu karnawału (zwłaszcza rozrzutności).
W ostatnim czasie w Niemczech bardzo popularne stało się powstrzymywanie się od różnych przyjemności. Najwięcej Niemców, bo aż 78 % rezygnuje z alkoholu, oraz słodyczy czy mięsa.
Zdarza się również, iż niektórzy Niemczy w okresie postu powstrzymują się od logowania się na portalach społecznościach, niejednokrotnie zamieniają samochód na miejskie środki transportu.
Źródła:
http://www.dw.com/pl/niemcy-wielki-post-bez-alkoholu-i-facebooka/a-14996660
http://jezykowyprecel.pl/2018/02/tlusty-czwartek-w-niemczech/
http://www.xn--rodapopielcowa-4xc.com.pl/sroda-popielcowa-w-niemczech-anglii-i-innych-krajach-europejskich/
http://niemcy.lovetotravel.pl/zapusty_i_karnawal_w_niemczech