Jeżeli decydujesz się na wyjazd do Niemiec i zamierzasz tam pozostać na dłużej niż 3 miesiące niezbędna jest wiedza dotycząca zameldowania w obcym dla Ciebie Kraju.

Meldunek niemiecki jest niezbędnym elementem, którego należy dopełnić, żeby tam legalnie przebywać. Jeżeli tego nie zrobisz, możesz zostać obciążony karą grzywną, niewykluczone będą też kłopoty ze strony urzędu emigracyjnego.
Zameldowanie jest więc najważniejszym obowiązkiem administracyjnym, którego Niemcy bezwzględnie przestrzegają. Ów obowiązek dotyczy wszystkich bez wyjątku ! Nie jest więc istotne, czy przyjechałeś do pracy, na studia czy z myślą odbycia stażu. W zależności od kraju związkowego, masz na to od 7 do 14 dni.

W Niemczech nie ma jednej nazwy instytucji, w której dopełnisz formalności związanych ze swoim meldunkiem. Jest to zależne od miasta, do którego się przeprowadzasz. Nazwy wspomnianych instytucji są różne, jest to m.in.: Bezirksamt, Einwohnermeldeamt, Stadtverwaltung, Bürgerservice, Einwohneramt.

Nie przejmuj się jednak ! Przed wyjazdem do Niemiec, możesz bez problemu znaleźć miejsce, do którego musisz się udać. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce nazwę niemieckiego miasta, w którym zamierzasz się zatrzymać oraz słowo „anmeldung” (meldunek)

Kolejną istotną sprawą są dokumenty, które bezwzględnie musisz ze sobą zabrać, by dopełnić wszystkich formalności.

Listę dokumentów znajdziesz również na stronie urzędu w miejscu swojego pobytu.

Urzędnik poprosi Cię na pewno o dowód tożsamości, podanie miejsca zamieszkania oraz przedłożenie umowy najmu, oraz potwierdzenie najmu od właściciela mieszkania, to wystarczy jeżeli decydujesz się na pobyt nie przekraczający 3 miesięcy. Jeżeli natomiast zamierzasz pozostać w Niemczech dłużej niż 3 miesiące, zostaniesz poproszony również o dokumenty potwierdzające posiadanie określonych środków finansowych, umożliwiających utrzymanie się w Niemczech, a także ubezpieczenie zdrowotne.

Istotną kwestią jest również zabranie ze sobą aktu ślubu (jeżeli przyjeżdżasz z żoną lub mężem ) oraz aktu urodzenia dziecka (jeżeli zabierasz ze sobą swoją pociechę )

Wniosek meldunkowy „Anmeldeformula”, który będziesz musiał wypełnić to przede wszystkim dokument, który zawiera Twoje dane osobowe narodowość i wyznanie.
Pamiętaj, by być przygotowanym na dokonanie tzw. Opłaty meldunkowej, dokładne kwoty podane są na stronie internetowej „Twojej” instytucji. Jedynie w Nadrenii Północnej- Westfalii nadanie meldunku jest całkowicie bezpłatne.

To w zasadzie wszystko ! Cała procedura nie jest więc zbyt skomplikowana, dlatego też warto „załatwić” to od razu !

 

Żródła:

https://www.mypolacy.de/niemcy,0/s/artykuly/zameldowanie-w-niemczech-krok-po-kroku

http://polskiobserwator.de/osiedlenie-sie/zameldowanie-w-niemczech/