Jeśli pracujesz lub planujesz wyjazd do pracy w Niemczech, z pewnością już się spotkałeś lub spotkasz z pojęciem „Zeitkonta”, czyli konta czasowego.
Pomożemy Ci zrozumieć, czym ono właściwie jest, czemu ma służyć i dlaczego pracodawcy z niego korzystają ?
Ponieważ wielu z Was jadąc do Niemiec będzie zatrudnionych jako pracownicy czasowi przez niemieckie agencje pośrednictwa pracy, Wasze wynagrodzenie będzie uzależnione od tygodniowego czasu pracy. Mówiąc prościej – zarobicie tyle pieniędzy, ile godzin przepracujecie w danym miesiącu. Niemiecki standardowy etat wynosi 35 godzin tygodniowo, co daje 7 godzin pracy dziennie.
Jeżeli przepracujesz w ciągu dnia więcej niż siedem godzin, to te godziny nadliczbowe zostaną zarejestrowane na twoim indywidualnym Zeitkoncie. Można powiedzieć, że Zeitkonto działa trochę jak skarbonka, która gwarantuje pracownikom stałą pensję. W tygodniu, w którym osoba zatrudniona w Niemczech będzie pracowała mniej niż 35 godzin, przepracowane wcześniej godziny zgromadzone
w „skarbonce” pokryją tę różnicę.
Każdy niemiecki pracodawca określa jednak indywidualny pułap godzin,
które mieszczą się na Zeitkoncie. Zawsze jest to wielokrotność liczby 7, czyli 7 godzinnego dnia pracy. Na ogół pracodawcy ustalają limit 150 godzin miesięcznie.
Co się stanie, gdy ten górny limit zostanie przekroczony?
Jeśli „skarbonka” z godzinami nadliczbowymi pracownika się zapełni wszystkie godziny, które nie zmieszczą się do „skarbonki”, zostaną wypłacone wraz
z wynagrodzeniem w najbliższym miesiącu. W przypadku zakończenia współpracy
z danym pracownikiemm, wraz z jego ostatnim wynagrodzeniem wypłacane są mu wszystkie godziny zgromadzone na indywidualnym koncie czasowym.
Zebrane godziny na Zeitkoncie możecie również spożytkować planując wyjazd do rodziny w Polsce. Mimo że nie będzie Wam przysługiwał jeszcze urlop lub nie chcecie go wykorzystywać, możecie sięgnąć po godziny ze „skarbonki”.
Zeitkonto jest również bardzo użyteczne dla osób, które chcą łączyć życie w Polsce
i w Niemczech. Jeżeli będziesz pracować w nadgodzinowym czasie pracy przez
np. tydzień lub dwa, zebrane godziny pozwolą Ci na spędzenie tygodnia
z rodziną w Polsce, a Twoja pensja się nie zmieni 🙂
Zeitkonto daje Ci więc pełną elastyczność i większą niezależność.
Zostało ono stworzone, z myślą o korzyściach dla pracownika.
Czy należy obawiać się, że pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia
za przepracowane godziny z Zeitkonta ?
Zgodnie z wyrokiem z 2011 roku, wydanym przez Federalny Sąd Pracy w Erfurcie, pracodawca nie ma prawa do samodzielnego wykreślenia godzin zebranych
na Zeitkoncie.
Warto również pamiętać i jeszcze raz podkreślić, że uzbierane godziny
nigdy nie przepadną i otrzymasz pieniądze za wszystkie przepracowane godziny
po zakończeniu trwania umowy o pracę.
Źródła: