Jaka jest wysokość Krankengeld ( zasiłek chorobowy), czy kasa chorych może odmówić nam wypłaty zasiłku chorobowego, jak długo można otrzymywać taki zasiłek ?  – odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszym wpisie.

W Niemczech o niezdolności do pracy z powodu choroby pracodawca musi zostać poinformowany niezwłocznie. Zwolnienie lekarskie, czyli dokument potwierdzający niezdolność do pracy, należy dostarczyć pracodawcy najpóźniej czwartego dnia swojej nieobecności. W Niemczech nie informujemy pracodawcę o tym, na co jesteśmy chorzy. Taka informacja zostaje przekazana pracodawcy jedynie
w przypadku groźnych chorób, na które ewentualnie chorowałby pracownik.
We wszystkich innych przypadkach informacje o chorobie podlegają tajemnicy lekarskiej oraz ustawie o prawie do prywatności.

W Niemczech przez pierwsze 6 tygodni chorobowe, które jest wypłacane dzięki zwolnieniu lekarskiemu  otrzymujemy od naszego pracodawcy. Po upłynięciu terminu 6 tygodniu, świadczenie chorobowe otrzymujemy od kasy chorych, które przekształca się w Krankengeld, czyli zasiłek chorobowy.

Obowiązek wypłacenia pracownikowi przez pracodawcę świadczenia, nakłada się po przepracowaniu przez zatrudnionego minimum 4 tygodni. Jeżeli chodzi natomiast
o zasiłek chorobowy, bo jest to kwestia, która zazwyczaj interesuje wszystkich najbardziej, podstawą do jej wypłacenia jest fakt, iż pracownik jest niezdolny do pracy nie ze swojej winy. Bardzo ważną kwestią jest również ciągłość zwolnień lekarskich, ponieważ w przeciwnym wypadku istnieje bardzo duża możliwość jego utraty. Jeśli np. zwolnienie kończy nam się w poniedziałek, najpóźniej we wtorek należy przedłożyć kolejne. Kolejnym warunkiem do wypłacenia zasiłku chorobowego jest przede wszystkim ubezpieczenie pracownika.

Przebywając na zwolnieniu lekarskim pracownik ma prawo chodzić na zakupy, spacer, czy spotkać się ze znajomymi. Takie sytuacje jak wyjazd na wczasy, wyjście do pubu itd. nie są jednak akceptowane. W Niemczech podobnie jak w Polsce mogą mieć miejsce kontrole osoby przebywającej na zwolnieniu lekarskim.

Wysokość Krankengeld wynosi 70 % kwoty, jaką pracownik zarabiał dotychczas brutto, przy czym nie może być wyższa niż 90 % wynagrodzenia netto.

Maksymalny czas wypłacania zasiłku chorobowego to 78 tygodni (półtora roku)
w ciągu trzech lat. Po upływie trzech lat można starać się ponownie o przyznanie zasiłku chorobowego, istnieje jednak cały szereg odstępstw.

Przez niemieckiego pracodawcę są akceptowane także zwolnienia lekarskie
np. z Polski. Jeżeli miałaby miejsce taka sytuacja, że pracownik na przykład spędzał weekend na terenie Polski i udałby się do polskiego lekarza, ma prawo przebywać na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza z Polski, jednak musi niezwłocznie poinformować pracodawcę o nieobecności w pracy oraz maksymalnie do trzech dni przedłożyć pracodawcy takie zwolnienie lekarskie od polskiego lekarza wystawione na druku ZUS-ZLA.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób prowadzących własną działalnośc gospodarczą. W związku z tym, że w ich przypadku ubezpieczenie jest dobrowolne, również o zabezpieczenie w przypadku choroby muszą oni martwić się sami.

Źródła:

https://www.mypolacy.de/niemcy,0/s/artykuly/krankengeld-czyli-rzecz-o-zasilku-chorobowym-w-niemczech
https://punkt.media/pl/poradniki/niemcy/urlop-chorobowe-emertura-d/26-chorobowe?showall=1&limitstart=
http://polskiobserwator.de/osiedlenie-sie/zwolnienie-lekarskie-w-niemczech-7-zasad-ktore-musi-znac-pracownik/